BEZPIECZNE WAKACJE

Utworzono dnia 26.06.2018

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na zbliżające się wakacje. Na ciepły nadmorski piasek, radosne górskie wycieczki, czy beztroskie zabawy na podwórku… Aby były one czasem z którymi wiązać się będą jedynie miłe wspomnienia, w dniu 22 czerwca 2017r. oddział przedszkolny przygotował apel nt. bezpieczeństwa w trakcie wakacji.

Aby czas ten spędzony był  w bezpieczny zapamiętajcie kilka rad, które mogą uchronić Was przed niebezpieczeństwem.

BEZPIECZEŃSTWO NAD MORZEM

1. Kąpać można się wyłącznie w wyznaczonych miejscach, pod kontrolą opiekunów lub ratownika.
  2. Choć skoki do wody to fajna frajda, nie warto skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna. Uderzyć głową  w wodną przeszkodę łatwo, lecz wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno.
  3. Jak mówi przysłowie „Szukając ochłody, nigdy nie wskakuj do zimnej wody”. Zetknięcie rozgrzanego organizmu z chłodną wodą może spowodować szok termiczny.
  4. Na plażę oprócz wszystkich sprzętów do zabawy, zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego.
  5. Nakrycie głowy uchroni cię przed udarem słonecznym a zapas wody i napojów przed odwodnieniem.
  6. Podczas nauki pływania słuchaj poleceń instruktora.
  7. Na plaży może przydać się telefon z zapisanym numerem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  601 100 100.
  8. Kołysanie fal na łodzi to dopiero jest zabawa! Pamiętaj jednak, żeby po żadnym pozorem nie zdejmować kapoka. Ratuje życie w razie nieprzewidzianej wywrotki.

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

1. Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.
  2. W plecaku powinien znaleźć się naładowany telefon komórkowy z zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.
  3. Zaplanuj dokładnie trasę i sprawdź lokalizację schronisk i leśniczówek – stanowią schronienie                      w przypadku nagłej zmiany pogody.
  4. Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest odpowiednie obuwie. Przydadzą się też czapka, rękawiczki, zapasowe skarpety i płaszcz przeciwdeszczowy.
  5. Włóż do plecaka zapałki, latarkę i podręczną apteczkę.
  6. Zabierz nakrycie głowy. W górach łatwo o udar słoneczny nawet w pochmurne dni.
  7. Wędrówka po graniach i halach wymaga siły, dlatego kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem                    w plecaku to doskonały pomysł.
  8. Na wyprawę w góry wyruszaj wczesnym rankiem. Pogoda psuje się wczesnym popołudniem.
  9. Przed wyruszeniem na szlak w książce adresowej własnego telefonu komórkowego zapisz kontakt ICE. Jest to międzynarodowy symbol informujący służby ratownicze do kogo trzeba dzwonić w razie nagłego wypadku.

BEZPIECZEŃSTWO W PODRÓŻY

1. Podczas podróży należy słuchać poleceń obsługi lotniska, pociągu czy autokaru.
  2. W każdej podróży przyda się telefon komórkowy  z zapisanym numerami alarmowymi: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe.
  3. W telefonie należy zapisać numer ICE.
  4. Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny – zwłaszcza gdy panuje tłok – łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych.
  5. Pieniądze podziel na części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet jeśli padniesz ofiarą złodzieja, stracisz tylko część pieniędzy.
  6. Bądź ostrożny zawierając nowe znajomości. Odmawiaj, jeśli nieznajoma osoba chce cię czym poczęstować. Nie masz przecież pewności co to jest.
  7. W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić i nie zdążyć na odjazd. Dlatego w trakcie postojów unikaj oddalania się od pociągu czy autokaru.
  8. Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła.
  9. Bagaż zostawiony bez opieki to okazja dla złodzieja!

Torby i plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść.