Odblaskowa szkoła 2017

Utworzono dnia 26.10.2017

MIEJSCE W BARWACH ODBLASKÓW

Tegoroczna edycja „Odblaskowej szkoły” zbliża się już do finału. Czas więc na pierwsze sprawozdania i oceny.

Szkoła Podstawowa w Miejscu w tym roku po raz kolejny przystąpiła do akcji promującej bezpieczeństwo na drodze. Naszym celem było nie tylko wyposażenie uczniów w różne elementy odblaskowe, ale przede wszystkim  kształtowanie „odblaskowych” postaw i świadomości ogromnego wpływu użytkowników drogi na własne bezpieczeństwo. Stąd nasze plany obejmowały nie tylko działania prowadzone w szkole, wśród uczniów. Odblaskami chcieliśmy ubrać całe nasze Miejsce.

Początkowo nasze działania miały charakter wewnątrzszkolny. Wszyscy nauczyciele wspólnie z uczniami przypominali zasady poruszania się po drodze. Odbył się również apel, na którym przypomnieliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy – nie tylko ofiarom wypadków drogowych. Uzbrojeni w tę wiedzę i  w kamizelki odblaskowe wyszliśmy poza szkolne mury. Spacery, piesze wycieczki czy „Odblaskowe sprzątanie świata” miały zwrócić uwagę lokalnej społeczności na problem bezpieczeństwa pieszych na drodze.

Wspomagała nas w tej akcji policja. Spotkanie uczniów z przedstawicielem lokalnej policji odbyło się w pierwszym tygodniu października. Nasi wychowankowie mogli nie tylko posłuchać, ale i sami zabrać głos. Pan policjant omawiał wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące zachowania i bezpieczeństwa na drodze. W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy zostali „uzbrojeni” w kolorowe odblaski.

Pan policjant zgodził się też wspomóc nas w rozstrzygnięciu organizowanych w szkole konkursów z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Test wiedzy o ruchu drogowym, przeprowadzony w klasach I, II dopiero w dogrywce wyłonił zwycięzców – ale różnice były minimalne. Zaś poziom prac plastycznych, zarówno artystyczny, jak i merytoryczny – wykonanie znaku drogowego przez najmłodszych (oddział przedszkolny i kl. I) i plakatów przez uczniów klas IV – VII – przeszedł najśmielsze oczekiwania Jury. Równie pomysłowe i ciekawe „znaki drogowe” powstawały z drewnianych narzędzi kuchennych. Wszystkie prace jeszcze długo będą zdobić naszą szkołę i przypominać nam o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Czeka też konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego w klasach starszych.  A to jeszcze nie koniec!

Pogoda nieco skorygowała nasze plany, ale – co się odwlecze, to nie uciecze! Ubrani w kolorowe odblaski i odblaskowe koszulki maszerowaliśmy w październikowy zamglony poranek do najpiękniejszych, najciekawszych miejsc naszej okolicy i zwiedziliśmy Zamek w Spytkowicach. W ostatnim tygodniu października z konkursowymi plakatami o bezpieczeństwie wybraliśmy się też na spacer po Miejscu.  Z naręczem odblasków – nie tylko na sobie, ale i w dłoniach. Rozdawaliśmy elementy odblaskowe wszystkim napotkanym pieszym i rowerzystom, bo im więcej odblasków, tym bezpieczniej na drodze. Na trasie odblaskowego pochodu naszymi ulicami spotkaliśmy również Księdza Proboszcza, strażaków, pana Wójta i Radnych Gminy Spytkowice, z którym także podzieliliśmy się odblaskowymi „minkami”. Na pamiątkę mamy „odblaskowe zdjęcie”.

Październikowa aura nas nie rozpieszczała, ale udało nam się zorganizować ognisko, a z nim warsztaty odblaskowe, w trakcie których uczniowie wykonywali różne elementy odblaskowe. Uczniowie wykonywali też „Pana Stopa” z drewnianych narzędzi kuchennych. Jednak najwięcej emocji wzbudziła ostatnia z przeprowadzonych akcji – Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole Miś okazał się – odblaskowyJ. Inscenizacji i konkursom, które podziwiali zaproszeni goście: pani Sołtys Miejsca, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zarząd Rady Rodziców i Rodzice, towarzyszyło rozdawanie nagród w przeprowadzonych konkursach oraz losowanie pluszaków. Każda z zabawek wyposażona została w odblaskową minkę i tylko czekała na nowego przyjaciela. Dla uczniów i przybyłych na uroczystość młodszych dzieci była to najbardziej emocjonująca chwila dnia. Wszyscy wychodzili ze szkoły zadowoleni i z odblaskami. A na zakończenie „Odblaskowej szkoły” uczniowie otrzymają jeszcze kolorowe koszulki odblaskowe.

Nic, tylko zakładać odblaski i podziwiać jesienne Miejsce w barwach odblasków – o! przepraszamy! – odblaskowe Miejsce w barwach jesieni.

O akcji w naszej szkole można przeczytać w Kronice Beskidzkiej