Orszak Trzech Króli w naszej miejscowości.

Utworzono dnia 16.01.2018

6 stycznia 2018 roku po raz pierwszy w naszej miejscowości zorganizowany był Orszak Trzech Króli. Nasza szkoła włączyła się w organizację tej imprezy.
To historyczne dla nas wydarzenie wpisało się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym wspomniała Pani Dyrektor, witając zaproszonych gości oraz uczestników Orszaku przed Szkołą Podstawową w Miejscu. Dlatego też zgromadzonym towarzyszyła biało-czerwona flaga i kolędy w wersji przygotowanej specjalnie na okoliczność stulecia niepodległości. W trakcie pochodu poruszane były też zagadnienia związane z historią betlejemską i historią kolęd.

Po powitaniu zebranych przez organizatorów ok. 11.30 wyruszyliśmy spod szkoły. Wcześniej rozdano uczestnikom przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki, korony, naklejki i peleryny. Pochód otwierała bryczka wioząca Świętą Rodzinę. Prowadzili ją trzej królowie jadący na koniach. Za nimi ustawili się licznie zgromadzeni mieszkańcy Miejsca oraz goście z okolicznych miejscowości. Maszerowaliśmy ulicami Miejsca, śpiewając kolędy, słuchając mini wykładów związanych z ich historią  i tradycją obchodzonego święta. W trakcie pochodu uczniowie kwestowali też na rzecz chorej mieszkanki Spytkowic. Każdy mógł się dołączyć do zbiórki.

Około godziny 13. 00 dotarliśmy pod Kaplicę, w której odprawiona została uroczysta Msza święta. Poprzedziła ją krótka scenka złożenia Dzieciątku darów przez mędrców ze Wschodu. A po nabożeństwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Miejscu pod kierunkiem siostry Noemii pokazali Jasełka. Na koniec zabrzmiała jeszcze kolęda śpiewana przez panią dyrektor, a pani Kasia Jurczyk – główny organizator – zaprosiła zebranych na poczęstunek do nowego Domu Wiejskiego. Tu wszyscy mogli rozgrzać się pysznym żurkiem, delektować domowym ciastem i wspólnie pokolędować.

To wspaniałe, że radość z Bożego Narodzenia oraz wspólna historia i tradycja mogą tak łączyć i jednoczyć.