Przemówienie pani dyrektor z okazji nadania szkole imienia

Miejsce, 23 maja 2019 rok

KSIĘŻE ARCYBISKUPIE

SZANOWNI GOŚCIE,

NAUCZYCIELE I PRACOWNICY SZKOŁY,

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE

Ten rok szkolny jest wyjątkowy dla całej naszej społeczności szkolnej.

16 października 2018 r. minęła 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża, a 23 maja 2019 r. - z dumą można stwierdzić - mamy dzień nadania imienia naszej  szkole i poświęcenia sztandaru. W tych dniach przypada także  40. rocznica Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Cała społeczność poprzez aklamację dokonała wyboru patrona naszej szkoły, którym został św. Jan Paweł II.

Imprezy towarzyszące zostały przewidziane na cały rok szkolny
i wplecione są w działania wychowawcze.  Jedną z nich był gminny konkurs wiedzy o Janie Pawle II odbywający się każdego roku  w maju,  organizowaliśmy również szereg  konkursów plastycznych  i  literackich poświęconych Janowi Pawłowi II. Przez kilka miesięcy towarzyszyła nam książka Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka pt. „Chłopiec z Wadowic”.

Po co szkole potrzebny jest  patron?

Bez zastanowienia codziennie wymieniamy nazwę naszej szkoły. Szkoła Podstawowa w Miejscu. A przecież nie jest bez znaczenia osoba, która  patronuje naszym działaniom.

Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować. Jego osiągnięcia są dla nas wzorem. W chwilach, kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć się osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów. Ale pamiętajmy – wielki nie znaczy spektakularny, rzucający się w oczy. Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność – oni nie uważają, że robią coś niezwykłego.

Taki też jest nasz Patron św. Jan Paweł II.

Fakt, że nasza szkoła podstawowa posiada swego Patrona sprawia, że  nie jest anonimowa.  Organizowane  rocznice nadania  imienia upamiętnią osobę św. Jana Pawła II, dla którego te okolice były Małą Ojczyzną.

Zapoznając się z jego życiorysem, poznaliśmy  również  ważny fragment najnowszej historii Polski i świata. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań  - rodzi szacunek do patrona, szacunek  do szkoły noszącej  jego imię, a poprzez  to,  szacunek  do wiedzy i nauki. Motywuje do jeszcze większego wspólnego wysiłku, by w szkole było lepiej, mądrzej, ciekawiej i  bardziej przyjaźnie.

Jan Paweł II jest w naszych oczach najwybitniejszą postacią swoich czasów. Doniosłość jego dzieła w krzewieniu idei pokoju, pojednania i miłości między ludźmi, narodami i religiami, doceniana jest przez cały świat. Dla Polaków powodem do dumy jest to, że tak wybitną postać wydał nasz naród
i ziemia, na której mieszkamy.

Wybór Jana Pawła II na Patrona naszej szkoły wydaje nam się wyborem najlepszym i oczywistym. Cały świat, a młodzież w szczególności potrzebuje autorytetów i przewodników. Chcemy, by nasi uczniowie otrzymali szczególne duchowe przewodnictwo. By dokonania patrona nakładały na nich szczególny wysiłek i szczególną odpowiedzialność w procesie kształtowania i doskonaleniu własnych charakterów. Pewni jesteśmy, że z takim wsparciem będzie to bardziej skuteczne i owocne.

Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła.

– Przyjęcie za Patrona szkoły św. Jana Pawła II to wielki zaszczyt, wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Niech więc postać Ojca Świętego – wielkiego autorytetu przełomu wieków, będzie dla Nas wyzwaniem na miarę naszych czasów. – Rozpoczynając działania wychowawcze związane z nadaniem imienia pragnęliśmy zbudować Ojcu Świętemu żywy pomnik  – Pomnik pełen młodych serc, które tak bardzo ukochał nasz Papież. Ojciec Święty Jan Paweł II całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. Wierzymy, że On będzie żył w każdym z nas i pozwoli nam „Wypłynąć na głębie..”

Życzę całej społeczności szkolnej owocnej współpracy i wytrwałości
w dążeniu ku wartościom i ideałom szczególnie cenionym przez Jana Pawła II.

Dziękuję za uwagę   Beata Wajdzik – dyrektor szkoły