BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia.

ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ

Zawsze zatrzymuj się przed jezdnią.
Spójrz w lewo.
Spójrz w prawo.
Ponownie spójrz w lewo.

Możesz przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo.

Podczas przechodzenia przez jezdnię, możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym.

Pamiętaj, że gdy wysiądziesz z autobusu lub samochodu, nie przechodź bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteś wtedy niewidoczny dla kierowcy tego pojazdu.

Wieczorem i nocą oraz w warunkach złej widoczności, każdy pieszy i rowerzysta powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, aby dla kierowców być widocznym z dalekiej odległości.

Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała, nakłaniała ciebie do nawiązania rozmowy.
Aby zapobiegać niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby na drodze należy przestrzegać określonych zasad:

• Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.
  • Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.
  • Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.
  • Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem - może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby.

W drodze do szkoły czy ze szkoły do domu może zdarzyć się, że w pobliżu będzie biegał jakiś obcy pies. Aby pies nie zrobił ci krzywdy postępuj z wymienionymi niżej wskazówkami ;

• nie dotykaj i nie głaskaj psa;
  • nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa;
  • nigdy nie drażni psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem;
  • nie sprawiaj bólu psom; Jak się zachować, co robić, gdy pies zaatakuje;
  • nie uciekaj, stań nieruchomo! - nie krzycz, nie machaj rękoma! - osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy!
  • nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa!

jeżeli pies chce Cię ugryźć;

• odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem!
  • jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!
  • jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się!

Na rowerze lubią jeździć prawie wszystkie dzieci. Można wybrać się na nim do kolegi lub koleżanki, pojechać do szkoły lub na dłuższą wycieczkę.

Aby rowerowe podróże były bezpieczne pamiętaj:
Zawsze informuj rodziców, gdzie się wybierasz i o której godzinie wrócisz.
Jeśli wybierasz się sam lub z rówieśnikami, wybierz trasę, którą dobrze znasz. Nie zbaczaj z drogi.
Zakładaj na głowę kask. Ochroni Cię przed stłuczeniami, gdybyś spadł z roweru.
Razem z rodzicami sprawdzaj, czy światła rowerowe są sprawne. Pamiętaj także o kamizelce odblaskowej lub o elementach odblaskowych na ubraniu. Dzięki nim będziesz widoczny dla kierowców innych pojazdów.
Gdy wybierasz się na dłuższą wycieczkę, zabierz ze sobą cieplejsze ubranie lub kurtkę przeciwdeszczową. Nie zaskoczy Cię wtedy zmiana pogody.
W rowerowej podróży miej zawsze ze sobą coś do picia i jedzenia. Zapakuj do plecaka kanapki, owoc i sok. Dzięki nim nie zabraknie Ci energii.

Jesteśmy bezpieczni na drodze

Utworzono dnia 19.09.2015, 22:08